Nemetiet ārā naudu

Izmesta naudaNemetiet ārā naudu! Dažkārt liekas vienkārši neiedomāji, kā cilvēki izmet naudu, bet tai pašā laikā sūdzās, ka naudas ir par maz, un grib vairāk.

Tas viss ir ieraduma spēks. Ja jums bija vecs labs ieradums izmest naudu, jūs tā vietā variet attīstīt jaunu ieradumu – neizmest.

Piemēram, ja jums kefīrs par 1,50 eiro garšo labāk nekā kefīrs par 1,00 eiro, tā nav naudas izmešana. Vai, ja jums noteikti vajag datoru ar ābola simbolu nevis ar četru burtu kombināciju, tad tā arī nav naudas izsviešana, jo katrs no variantiem piedāvā kaut kādu atsevišķu servisu – atsevišķas garšas, atsevišķs dizains, funkcijas – jums ir tiesības izvēlēties, ko vēlaties, kas labāk patīk.

Bet, ja jūs transporta biļeti pērkat pie šofera par 2 eiro, bet kioskā to pašu var nopirkt par 1,15 eiro, tad katru reizi jūs izmetat 85 centus, jo jūs saņemat tieši to pašu pakalpojumu par atšķirīgu cenu.

Ja jūs neapskatoties paķerat kaķa smiltis, kas maksā 50 centus dārgāk nekā tieši tādas pašas smiltis, bet citā iepakojumā, jūs izsviežat naudu. Pajautājiet kaķim – diez vai viņam ir starpība, kādā iepakojumā bija smiltis. Un, ja nav starpības, tad nav pamata maksāt vairāk.

Vai jums ir visu lielveikalu kartes, kur krājas punkti un centi – Rimi, Maxima? Jūs vienalga ikdienā iztērēsiet tik cik iztērēsiet – ir jums tā karte vai nav. Bet, ja jums būs karte, pavisam nemanot pusgada, gada laikā jums būs sakrājusies ievērojama summa, par ko varēsiet nopirkt kafijas paciņu, eļļas pudeli un tml. Tā jums ir papildus nauda, kas atnākusi kā no zila gaisa. Ikdienā maksājot tieši to pašu summu.

Kādas banku kartes jums ir? Vai esat izpētījuši, varbūt ir kartes ar “kešbekiem”, kad par pirkumiem ar karti jums tiek atskaitīti atpakaļ kādi centi. Varbūt ir kartes, kuras izmantojot jums krājas punkti par katru iztērēto eiro, un pēc tam par šiem punktiem jūs variet iegūt bezmaksas lietas – sākot no kinobiļetēm, beidzot ar bezmaksas aviobiļetēm. Šajā gadījumā ir tas pats – jūs iztērējat tieši tik pat daudz, ja maksājat ar karti, kā iztērētu, ja maksātu skaidrā naudā vai ar karti, par kuru nekādi punkti un nekas cits nekrājas.

Nu, un nepievēršot uzmanību šādiem it kā sīkumiem, sanāk, ka cilvēki labprātīgi izmet naudu. Un tas nav īsti racionāli un pamatoti.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s